ارتز سفارشی پا

پاهای ما ساختارهای بسیار پیچیده ای دارند که هر پا از 26 استخوان و صدها ماهیچه، رباط، تاندون و رگ های خونی تشکیل شده است. پاهای شما وزن بدن شما را پشتیبانی و متعادل می کند و هر گونه تغییر در ساختار و هم ترازی پا می تواند عواقب بدی برای سایر مفاصل بدن و حتی سلامت کلی شما داشته باشد.

ارتزهای سفارشی دستگاه های پزشکی تجویزی هستند که در داخل کفش پوشیده می شوند تا مشکلات هم ترازی پا را اصلاح کنند که باعث عدم تعادل بیومکانیکی در هنگام راه رفتن، ایستادن یا دویدن می شود. استفاده از ارتز پا همچنین می تواند به تسکین درد پا ناشی از شرایط پزشکی از جمله التهاب کف پا، بورسیت، دیابت و آرتریت کمک کند.

برای ایجاد ارتزهای سفارشی، پزشک شما تاریخچه دقیق سلامتی شما را می گیرد و همچنین قد، وزن، سطح فعالیت و هر گونه شرایط پزشکی شما را ارزیابی می کند. سپس، پزشک تعیین می کند که آیا می توانید از ارتزهای سفارشی بهره مند شوید یا خیر، و تعیین می کند که از چه موادی برای ارتزهای خود استفاده کنید، همچنین میزان استحکام و انعطاف پذیری مورد نیاز شما را تعیین می کند. سپس، متخصص ارتوپدی فنی شما یک اسکن سه بعدی کف پا از پاهای شما می گیرد تا یک ارتز که به طور خاص برای پاهای شما طراحی شده است تا هر یک از مسائل بیومکانیکی اساسی را برطرف کند.

اغلب، اگر عضلات پا، رباط‌ها، تاندون‌ها یا استخوان‌ ها به خوبی در یک راستا قرار نگیرند و باعث درد، ناراحتی و خستگی پا شوند، پزشکان ارتز پا را توصیه می‌کنند. 

مزایا و اهداف استفاده از ارتز سفارشی پا

حمایت از پاها
ارتزهای سفارشی به گونه ای طراحی شده اند که از قوس های آناتومیک پاهای شما پشتیبانی کنند تا در هنگام ایستادن و راه رفتن ثبات بیشتری به شما بدهد. اگرچه کفش های بدون نسخه نیز می توانند تا حدی ثبات را برای پای شما فراهم کنند، اما برای مطابقت با هر یک از پاها طراحی نشده اند و تعادل و پشتیبانی مطلوب را در کل سطح پای شما ایجاد نمی کنند. در مقابل، ارتزهای سفارشی به طور خاص به اصلاح ناهماهنگی‌ ها در نواحی مشکل‌ دار شما کمک می‌ کنند و در تمام سطح پای شما پشتیبانی می‌کنند. 

محافظت از مفاصل شما
هنگامی که راه می روید، می دوید یا می پرید و پاهایتان با زمین برخورد می کند، نیروی واقعی وارد شده به مفاصل پاها، پاها و ستون فقرات شما معادل چندین برابر وزن شما است. با گذشت زمان، ساییدگی مفاصل بدن می تواند باعث درد و درد شود، به خصوص برای افرادی که اضافه وزن دارند، اغلب روی سطوح سخت راه می روند یا مشکلات پا مانند صافی کف پا دارند. با این حال، انواع ارتز سفارشی پا می توانند به پاهای شما کمک کنند تا بار نیروی بدن شما را تحمل کنند و فشار را به طور یکنواخت در سطح پاهای شما توزیع کنند. علاوه بر این، ارتزهای سفارشی می توانند تاثیر را جذب کنند تا به شما کمک کنند در طول روز فعال بمانید. نکته مهم این است که ارتزهای سفارشی زمانی موثر هستند که پاهای شما با یکدیگر متفاوت باشند و به بازگرداندن تعادل و جلوگیری از مشکلات مربوط به تراز کمک کنند.

کاهش درد
ناهماهنگی در ساختار پا ناشی از شرایطی مانند صافی کف پا، آرتریت و فاشیای کف پا می تواند باعث درد قابل توجهی در سایر قسمت های بدن شود. این به دلیل افزایش فشار روی مچ پا، زانو و کمر اتفاق می‌افتد، زیرا بدن در تلاش است تا تعادل بیومکانیکی خود را تنظیم کند تا تراز ضعیف پا را جبران کند. ارتزهای سفارشی می توانند به کاهش درد ناشی از ناهماهنگی های بیومکانیکی کمک کنند و بدون ایجاد فشار غیر ضروری بر سایر مفاصل و قسمت های بدن به بهبودی کمک کنند. نکته مهم این است که ارتزهای سفارشی می توانند از افرادی که دیابت دارند از ایجاد زخم پا محافظت کنند.

سایر فواید

پیشگیری از آسیب
در حین راه رفتن یا دویدن، پاهای ما تپش می زند، به خصوص برای آن دسته از ما که زمان زیادی را روی پاهای خود می گذرانیم. خوشبختانه، ارتزهای سفارشی می توانند به پیشگیری و درمان بسیاری از مشکلات عضلانی و استخوانی، از جمله آسیب به تاندون ها، ماهیچه ها و مفاصل و همچنین شکستگی های استرسی کمک کنند. 

بهبود عملکرد ورزشی شما
انواع ارتز سفارشی پا نیز می توانند به شما در بهبود عملکرد ورزشی خود کمک کنند. پوشیدن ارتزهایی که به طور خاص برای فعالیت ورزشی شما طراحی شده اند، می تواند به کاهش بار نیروی ناشی از نیازهای فنی یک ورزش خاص کمک کند و به شما کمک کند تا حرکات کارآمدتر و دقیق تری انجام دهید. علاوه بر این، ارتزهای سفارشی می توانند به توزیع یکنواخت وزن شما در سطح پا کمک کنند و تعادل شما را بهبود بخشند. دستگاه های ارتز همچنین محافظت از پا را فراهم می کنند، اما شوک را جذب می کنند و کنترل حرکت بهتری ایجاد می کنند، حرکات پا و پا را بهبود می بخشند و حتی خستگی عضلات را کاهش می دهند. برای بهترین عملکرد ورزشی، ارتزهای سفارشی ورزشی شما باید برای فعالیت بدنی خاص شما طراحی شود.

 

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ