ارتوپدی فنی یکی از شاخه های علوم توانبخشی است که با تولید ارتز و پروتز به افرادی که دچار نقص جسمی هستند برای داشتن زندگی بهتر با کمترین مشکل و حداکثر توانایی کمک می کند.

نقص عضو و اختلال در عملکرد اندام ها از مهم ترین مشکلاتی هستند که سبب بروز اختلال در زندگی عادی افراد می شود.

متخصصان این رشته دارای دانش و مهارت لازم در زمینه های فنی و دانش مکانیک و علم استفاده از مواد اولیه برای ساخت تجهیزات ارتوپدی فنی دارند.

هدف از این رشته پرورش متخصصانی است که به تولید ارتز و پروتز و دیگر وسایل کمک حرکتی ، کفش و کفی طبی می پردازند.

پروتز ها اندام های مصنوعی هستند که برای بیمار ساخته شده و در جای اندام طبیعی از دست رفته گذاشته میشوند. بیماران به علل متفاوتی ممکن است یک اندام یا قسمتی از آن را نداشته باشند.

ارتز یا بریس ها وسایلی هستند که در کنار اندام قرار گرفته و حرکات آن را در جهاتی خاص محدود کرده یا کنترل میکنند. بیماران به علل متفاوتی ممکن است نیاز به ارتز داشته باشند.

هر فردی ممکن است در طول زندگی خود به دلایلی دچار قطع عضو شوند ، آسیب های وارده به اندام یا سوختگی یا سرمازدگی یا دیگر حوادث می توانند منجر به قطع عضو و معلولیت در فرد شود.

ارتوپدی فنی

ارتوپدی فنی

برخی نوزادان نیز ممکن است بطور مادرزادی دچار نقص عضو یا معلولیت باشد یا ممکن است اندام های وی قابلیت های لازم را برای کارایی مناسب نداشته باشد ، این کودکان نیازمند اندام ها مصنوعی هستند.

برخی بیماری ها مانند دیابت نیز می توانند موجب به قطع اندام شوند  که در این موارد نیز متخصص ارتوپدی فنی می تواند به بهبود شرایط فرد کمک کند.

ناهنجاری های ستون فقرات مانند اسکولیوز ، کیفوز و … نیز فرد را نیازمند استفاده از انواع بریس می کنند ، در این شرایط متخصص بریس مخصوص و متناسب با شرایط بیمار را طراحی کرده و اقدام به ساخت آن خواهد کرد.

متخصص ارتوپدی فنی اندام مصنوعی بیمار را متناسب با دیگر قسمت های بدن طراحی و به ساخت آن می پردازد.

برخی بیماری های سیستم عصبی محیطی و مرکزی نیز سبب ناتوانی بیمار در کنترل اندام هایش میشوند این افراد نیز نیازمند بریس هستند.

متخصصان این رشته علاوه بر ساخت وسایل کمکی آموزش های لازم را در زمینه استفاده از ابزارها به فرد می دهند.

متخصصان ارتوپدی فنی همچنین دانش و مهارت های بالایی در زمینه های فنی و دانش مکانیک و علم استفاده از مواد دارند و از این طریق سعی می کند با ساخت بهترین و مناسب ترین ابزارهای کمکی به افرادی که نیازمند این تجهیزات هستند کمک کنند.

ارتز 

ارتز یا بریس وسایلی هستند که به بهبود عملکرد اندام ها کمک می کنند.

بسیاری از بیماری های سیستم عصبی که موجب عدم توانایی بیمار در کنترل اندام هایش میشوند فرد را نیازمند به استفاده از ارتز می کنند.

افرادی که به دلیل مشکلات مادرزادی یا حوادث ناگهانی که موجب وارد شدن ضربه شدید به اندام ها و مفاصل بدن آن ها و دچار نقص در عملکرد می شوند نیازمند بریس های مخصوصی هستند.

پروتز

پروتز یا اندام مصنوعی به افرادی که دچار قطع عضو یا اندام شده اند کمک می کند تا با مشکلات کمتری روبرو بوده و زندگی بهتری را تجربه کنند.

پروتز ها در انواع و جنس های مختلفی ساخته می شود ، اندام های مصنوعی همچنین در دو نوع کاربردی و زیبایی توسط متخصصان این رشته طراحی و ساخته می شوند.

متخصص ارتوپدی فنی با ساخت پروتز به این افراد کمک می کند تا زندگی بهتری داشته باشند.

تصادفات رانندگی ، سرمازدگی و سوختگی شدید ، نوروپاتی دیابتی و … از جمله عواملی هستند که خطر بروز نقص عضو را به همراه دارند و فرد را نیازمند اندام مصنوعی می کنند.

 

کلمات مرتبط :

ارتوپدی فنی در تهران – کلینیک ارتوپدی فنی در خیابان خلیج فارس – ارتز – پروتز سیلیکونی – پروتز زیبایی – هزینه ساخت پروتز سیلیکونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ