اسپلینت یا آتل زمانی استفاده می شود که فرد از شکستگی استخوان رنج می برد. همچنین می توان از آن برای کشیدگی های شدید یا رگ به رگ شدن اندام استفاده کرد.

از آتل برای بی حرکت کردن آسیب استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که آسیب بیشتری ایجاد نمی شود. همچنین می تواند به کاهش درد آسیب کمک کند.

بسیاری از آسیب‌ های ارتوپدی که رخ می‌دهند در ابتدا با نوعی بی‌ حرکتی موقت با انواع اسپلینت درمان می‌شوند، زیرا این راحت‌ ترین حالت برای بیمار خواهد بود و ثبات ناحیه آسیب دیده را حفظ می‌کند. اغلب برای درمان شکستگی استخوان از آتل و گچ استفاده می شود.

اگر مشکوک هستید که فردی از شکستگی استخوان یا کشیدگی یا رگ به رگ شدن شدید رنج می برد، ضروری است که قبل از حرکت دادن او برای کمک پزشکی از آتل استفاده کنید.

هنگام استفاده از اسپلینت ها برای بی حرکت کردن اندام، باید نکات مهمی را رعایت کرد تا از آسیب بیشتر اندام جلوگیری شود.

شکستگی، رگ به رگ شدن یا کشیدگی می‌تواند در اثر مجموعه‌ ای از فعالیت‌ها ایجاد شود و می‌ تواند باعث ایجاد درد شدیدی در فرد آسیب‌ دیده شود. با اطمینان از دانستن مراحل ساده ایجاد و استفاده از آتل، ناراحتی فرد را کاهش داده و خطر آسیب بیشتر را به حداقل می رساند.

انواع اسپلینت با ثابت نگه داشتن انتهای شکسته شده در کنار هم و تا حد امکان به ترمیم استخوان های شکسته کمک می کنند. این ارتز ها نیز به کاهش درد و تورم کمک می‌کنند و از ناحیه آسیب‌ دیده در برابر آسیب بیشتر محافظت می‌ کنند.

اسپلینت چیست؟

اسپلینت چیست؟

اسپلینت یک ارتز معمولی موقت است که برای درمان شکستگی حاد استفاده می شود. آنها می توانند مواد از پیش ساخته شده ای مانند پلاستیک سفت و سخت یا فلزی باشند که با مواد پارچه ای مختلف پوشانده شده اند (نمونه معمولی آتل های velcro متحرک) یا از فایبرگلاس یا گچ ساخته شده اند. این گچ ها متفاوت از گچ های واقعی طراحی شده اند تا بتوانند در صورت بروز تورم نیز مفید باشند (و این تقریباً همیشه بلافاصله پس از آسیب رخ می دهد) بدون خطر عوارض.

اگر آسیب حاد با گچ کامل سفت و سخت درمان شود، خطر آسیب به پوست، اعصاب و رگ های خونی زیر گچ بر اثر فشرده شدن بیش از حد به دلیل گسترش بافت از تورم وجود دارد. به همین دلیل، معمولاً از اسپلینت استفاده می‌شود، زیرا به‌عنوان «نیم گچ‌گیری» عمل می‌کند، جایی که نواحی آزاد هستند تا تورم به طور ایمن ایجاد شود. همانطور که روند تورم برطرف می شود، می توان آن را به گچ گیری تغییر داد تا پشتیبانی سفت و سخت تری ایجاد شود.

قالب معمولاً یک سازه فایبرگلاس است که می‌تواند به طور خاص برای نیازهای شکستگی قالب‌ گیری شود و در صورت نیاز می‌توان آن را برای چندین هفته پوشید. این اسپلینت سفت‌ تر از آتل موقت است، اما ممکن است هر دو نسبتاً سنگین باشند.

بسته به نوع خاص شکستگی، آتل یا گچ ممکن است از چند روز تا چند ماه استفاده شود. هدف از گچ گیری این است که استخوان ها را در یک راستا سفت نگه دارد تا بدن بتواند آنها را طی چند هفته تا چند ماه بهبود بخشد. گچ ها به طور واقع بینانه فقط در صورتی قابل استفاده هستند که استخوان ها در تراز صحیح برای بهبود بدون عارضه باشند، در غیر این صورت ممکن است برای دستیابی به تراز صحیح و پایدار به وسایل دیگری مانند جراحی نیاز باشد.

 

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ