اسکن کف پا یکی از راه های تشخیصی برای معاینه دقیق کف پا و بررسی مشکلات و ناهنجاری های آن است.

پاها یکی از مهم ترین اجزای بدن هستند و به عنوان مهم ترین بخش بدن در حرکت طبیعی شناخته می شود و در صورتی که دچار هرگونه مشکلی شوند راه رفتن فرد و انجام فعالیت هایش دچار اختلال می شود.

وجود مشکل در پاها علاوه بر بروز مشکل در راه رفتن فرد می تواند سبب بروز خستگی زودرس پس از فعالیت اندک شده و ریسک بروز مشکلاتی همچون کمردرد و زانودرد را افزایش دهد.

ریسک بروز آرتروز زودرس در کمر و زانو نیز در افرادی که دچار ناهنجاری های کف هستند بیش از سایر افراد است.

در سالیان اخیر با توجه به پیشرفت تکنولوژی برای بررسی و معاینه دقیق تر پا، دستگاه هایی به نام اسکنر ها به وجود آمده اند که با اسکن دقیق کف پا اطلاعات جزئی و دقیقی را در مورد پا و شرایطی که با معاینه بالینی مشخص نمیشوند را در اختیار درمانگر قرار می دهند.

در این روش تشخیصی پا برخلاف روش های دیگر عکس برداری هیچ گونه اشعه خاصی استفاده نمی شود بلکه تعداد بسیار زیادی از سنسورها اطلاعات فشار کف پایی را در اختیار درمانگر قرار می دهند.

امروزه از دو نوع اسکنر نوری و اسکنر فشاری در مراکز ارتوپدی فنی بمنظور تشخیص ناهنجاری های کف پا استفاده می شود.

اسکن کف پا به متخصص ارتوپدی فنی کمک می کند تا کفی و کفش طبی کاملا متناسب با شرایط کف پای فرد طراحی و ساخته شود.

اسکن کف پا

استفاده از اسکنر ها برای اسکن کف پا اطلاعات بسیار دقیق و مناسبی از الگوی فشاری کف پای هر فرد و ناهنجاری های احتمالی پاها به متخصص می دهد که تجزیه و تحلیل این اطلاعات می تواند به درمان این مشکلات کمک زیادی بکند.

متخصص ارتوپدی فنی پس از بررسی دقیق اسکن بدست آمده و اطلاعاتی که از آن بدست آمده اقدام به طراحی و ساخت کفی و کفش طبی خواهد کرد.

امروزه با وجود دستگاه های اسکنر با تکنولوژی پیشرفته تمامی قوس ها و ناهنجاری های کف پای هر فرد قابل بررسی و درمان است و تجویز و ساخت کفی مناسب در مرکز اسکن کف پا بر اساس اندازه گیری توسط یک پردازشگر سریع و دستور به یک ماشین تراش کامپیوتری (CNC) انجام می شود.

انواع دستگاه اسکنر برای اسکن کف پا

اسکنر نوری

این اسکنر ها بوسیله نور میزان تمرکز فشار را در هر نقطه از پا را مشخص می کنند.

اسکنر فشاری

اسکنر های فشاری بصورت یک صفحه دارای تعداد بسیار زیادی از سنسور های فشاری میزان فشار هر نقطه از پا و الگوی فشاری از کف پا را مشخص می کنند.

این اسکنر ها همچنین توانایی اسکن داینامیک و استاتیک را نیز دارند ، در اسکن داینامیک فرد روی یک مسیر که صفحه اسکن در آن جا قرار دارد راه می رود تا اطلاعاتی از نحوه راه رفتن و یا انحرافات پا در مراحل مختلف راه رفتن بدست آید. در حالی که در اسکن کف پای استاتیک یا ثابت ، فرد روی صفحه اسکن ایستاده و میزان فشار در هر نقطه از پا بررسی می شود.

 

کلمات مرتبط :

ارتوپدی فنی در غرب تهران – مرکز ارتوپدی فنی در غرب تهران – کلینیک ارتوپدی فنی در غرب تهران – متخصص ارتوپدی فنی – هزینه اسکن کف پا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ