انواع پروتز دست ابزارهایی هستند که برای جایگزینی یا بهبود عملکرد دست از دست رفته یا آسیب دیده طراحی شده اند. این پروتزهای مصنوعی در انواع مختلفی وجود دارند که هر کدام اهداف متفاوتی دارند و ویژگی های منحصر به فردی را ارائه می دهند.

پروتزهای دست انواع مختلفی دارند که هر کدام مزایا و ویژگی‌های منحصر به فردی را برای پاسخگویی به نیازهای مختلف کاربران مبتلا به از دست دادن یا آسیب اندام فوقانی ارائه می‌دهند. انتخاب پروتز به عواملی مانند سبک زندگی، ترجیحات، نیازهای عملکردی و سطح قطع عضو بستگی دارد. پیشرفت‌های فناوری به نوآوری در زمینه پروتز ادامه می‌دهد و منجر به دستگاه‌های پیچیده‌تر و کاربرپسندتر می‌شود که کیفیت زندگی افراد دارای تفاوت اندام را افزایش می‌دهد.

انواع پروتز دست

پروتزهای با نیروی بدن:
پروتزهای با نیروی بدن با حرکات اندام باقیمانده کنترل می شوند. آنها معمولاً شامل یک مهار هستند که در اطراف شانه مقابل برای کنترل دست مصنوعی استفاده می شود. با استفاده از حرکات خاص بدن، مانند بالا انداختن شانه یا خم کردن آرنج، کاربر می تواند دست مصنوعی را باز و بسته کند. این پروتزها قابل اعتماد، سبک وزن هستند و بازخورد خوبی را به کاربر ارائه می دهند.

پروتزهای میوالکتریک:
پروتزهای میوالکتریک توسط سیگنال های الکتریکی تولید شده توسط عضلات کاربر تغذیه می شوند. الکترودهایی که روی پوست قرار می گیرند این سیگنال ها را دریافت می کنند و سپس به حرکات دست مصنوعی تبدیل می شوند. پروتزهای میوالکتریک کنترل طبیعی و شهودی بیشتری را در مقایسه با دستگاه های مجهز به بدن ارائه می دهند. کاربران می توانند دست را باز و بسته کنند، مچ دست را بچرخانند و با انقباض عضلات خاص، الگوهای مختلف گرفتن را انجام دهند.

پروتزهای هیبریدی:
پروتزهای هیبریدی عناصری از هر دو سیستم انرژی بدن و میوالکتریک را ترکیب می کنند. این دستگاه‌ها سادگی و قابلیت اطمینان کنترل با نیروی بدن را ارائه می‌کنند و در عین حال برخی از عملکردهای میوالکتریک را برای مهارت بیشتر در خود دارند. پروتزهای هیبریدی برای افرادی مناسب است که تعادل بین گزینه های کنترل و عملکرد را ترجیح می دهند.

پروتزهای غیرفعال:
پروتزهای غیرفعال هیچ حرکت فعال یا عملکردی ندارند. در عوض، آنها طوری طراحی شده اند که از نظر ظاهری شبیه یک دست طبیعی باشند. این دستگاه ها سبک وزن هستند و می توانند به بازیابی تقارن و زیبایی برای افرادی که نیازی به کمک عملکردی ندارند کمک کنند. پروتزهای غیرفعال اغلب برای اهداف زیبایی یا برای حمایت از اندام باقی مانده استفاده می شوند.

دیگر انواع

پروتزهای رباتیک:
پروتزهای رباتیک از فناوری های پیشرفته ای مانند حسگرها، محرک ها و ریزپردازنده ها برای ارائه کنترل و عملکرد پیچیده تر استفاده می کنند. این دستگاه ها می توانند با وظایف و محیط های مختلف سازگار شوند و درجه بالایی از سفارشی سازی را برای کاربران ارائه دهند. پروتزهای رباتیک ممکن است دارای سیستم های بازخورد حسی باشند که به کاربران اجازه می دهد فشار، دما یا بافت را از طریق پروتز درک کنند.

پروتزهای بیونیک:
پروتزهای بیونیک از فناوری های پیشرفته الهام گرفته شده از سیستم های بیولوژیکی برای تقلید بیشتر حرکات طبیعی دست استفاده می کنند. این دستگاه‌ها ممکن است شامل حسگرها، ریزپردازنده‌ها و الگوریتم‌های هوش مصنوعی باشند تا عملکردهای پیچیده‌ای مانند کنترل فردی با انگشت، گرفتن اشیاء با اشکال و اندازه‌ های مختلف و تطبیق با وظایف مختلف به صورت پویا را فعال کنند.

پروتزهای زیبایی:
پروتزهای زیبایی عمدتاً برای اهداف زیبایی برای بازگرداندن ظاهر دست یا انگشتان از دست رفته طراحی شده اند. این دستگاه ها به صورت سفارشی ساخته شده اند تا با رنگ پوست، اندازه و شکل کاربر مطابقت داشته باشد و ظاهری طبیعی به نظر می رسد. در حالی که پروتزهای زیبایی کمک عملکردی نمی کنند، می توانند به بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس در افراد دارای تفاوت اندام کمک کنند.

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ