بریس اسکولیوز یکی از راهکارهای درمان غیرجراحی اسکولیوز است که توسط جراح ارتوپدی توصیه و توسط متخصصان ارتوپدی فنی طراحی و ساخته می شود.

امروزه چندین نوع بریس سفت و محکم در بازار برای درمان اسکولیوز موجود است. این بریس ها می توانند در نحوه اعمال فشار به ستون فقرات و دنده ها متفاوت باشند تا از پیشرفت انحنای اسکولیوز جلوگیری شود.

برخی از بریس های سفت نیاز به پوشیدن تمام وقت دارند که معمولاً بین 16 تا 23 ساعت در روز است ، در حالی که برخی دیگر فقط 8 تا 10 ساعت در شب هنگام خواب استفاده می شوند.

رایج ترین انواع بریس اسکولیوز

بریس بوستون

امروزه رایج ترین بریس برای اسکولیوز بریس بوستون است. بسیاری از مردم بریس بوستون را نوعی ارتز قفسه سینه-کمری-خاجی (TLSO) می دانند. انواع دیگری از مدل های بریس بوستون وجود دارد ، مانند CTLSO (TLSO با کشش گردن) برای منحنی قفسه سینه بالا ، هرچند آنها چندان رایج نیستند.

بریس بوستون معمولاً از یکی از چندین گزینه قالب پیش ساخته ، ساخته می شود. پس از انتخاب متخصص ارتوپدی (سازنده بریس) قالب مناسب با اندازه و نوع انحنای بیمار ، پدهای اصلاحی و خطوط تریم (برش) با پیروی از یک طرح خاص انحنای اسکولیوز بیمار ، به طور استراتژیک به بریس اضافه می شود.

مهاربند بوستون با اعمال فشار اصلاحی بر طرف محدب (بیرونی) انحنا و بریدن نواحی مربوط به تسکین در سمت مقعر (داخلی) انحنا کار می کند تا ستون فقرات بتواند در آن جهت حرکت کند.

بریس در پشت باز می شود ، بنابراین ممکن است بیمار برای ورود و خروج به آن نیاز به کمک داشته باشد.

بریس ویلمینگتون

یکی دیگر از TLSO های رایج ، بریس Wilmington است. با این حال ، بر خلاف براکت بوستون ، بریس ویلمینگتون به صورت سفارشی بر اساس گچ گرفته شده از بیمار در حالت خوابیده و رو به بالا نصب می شود. پس از انجام گچ ، نیروهای اصلاحی مخصوص انحنای نخاعی بیمار قبل از تکمیل بریس اضافه می شوند.

این بریس مانند یک کت تنگ روی بدنه می رود و به دلیل عدم وجود شکاف یا لکه های باز به عنوان یک TLSO کامل تماس شناخته می شود.

بریس میلواکی

بریس میلواکی ، که اصلی ترین ارتز گردنی ، قفسه سینه و کمری است (CTLSO) که در دهه 1940 اختراع شد ، یک بریس قدیمی تر و حجیم تر است. به دلیل کارآیی و راحتی نسبی بریس های امروزی ، بریس میلواکی به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال ، گاهی اوقات برای منحنی های بالاتر در ستون فقرات قفسه سینه یا گردنی استفاده می شود.

 

کلمات مرتبط :

بریس اسکولیوز – مرکز ارتوپدی فنی در غرب تهران – کلینیک ارتوپدی فنی در تهرانسر – ارتوپدی فنی در اکباتان

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ