بریس دنیس براون نوعی ارتز است که برای درمان کلاب فوت (پاچنبری) استفاده می‌شود، بدشکلی مادرزادی که در آن پا به سمت داخل چرخیده و به سمت پایین است. بریس شامل دو کفش است که به یک میله فلزی متصل شده اند. کفش ها با زاویه 60-70 درجه تنظیم می شوند که به اصلاح تدریجی بدشکلی پا کمک می کند.

کلاب فوت یا پاچنبری یک ناهنجاری مادرزادی پا است که در آن پا به سمت داخل و پایین پیچ خورده است. این یکی از شایع ترین نقایص مادرزادی است که از هر 1000 نوزاد، 1 نفر را مبتلا می کند. کلاب فوت ممکن است در یک یا هر دو پا وجود داشته باشد و در پسران دو برابر بیشتر از دختران است.

علت دقیق پاچنبری ناشناخته است، اما تصور می شود که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی باشد. در برخی موارد، ممکن است سابقه خانوادگی پای پرانتزی وجود داشته باشد. سایر عوامل احتمالی کمک کننده عبارتند از:

  • مشکلات مایع آمنیوتیک: اگر مایع آمنیوتیک خیلی کم یا زیاد باشد، می تواند بر رشد پاهای کودک تأثیر بگذارد.
  • چند قلوزایی: کلاب فوت در چند قلوها (دوقلو، سه قلو و غیره) شایع تر است.
  • داروها: برخی از داروها، مانند داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شوند، با افزایش خطر ابتلا به کلاب فوت مرتبط هستند.

بارزترین علامت پاچنبری، پیچ خوردگی و تغییر شکل پا است. پا ممکن است به سمت داخل، پایین یا هر دو چرخیده شود. انگشتان پا نیز ممکن است به سمت داخل یا بالا باشند. سایر علائم پاچنبری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • یک پای کوتاهتر در سمت آسیب دیده
  • عضلات ساق پا توسعه نیافته در سمت آسیب دیده
  • سفتی در پای آسیب دیده

کلاب فوت یک بیماری قابل درمان است و اکثر نوزادان مبتلا به پای پرانتزی را می توان با روش های غیر جراحی با موفقیت درمان کرد. درمان معمولا مدت کوتاهی پس از تولد شروع می شود و ممکن است برای چندین سال ادامه یابد. 

درمان کلاب فوت با بریس

استفاده از بریس دنیس براون یکی از موثرترین روشهای درمان کلاب فوت است.

این بریس معمولاً به مدت 23 ساعت در روز به مدت 3 ماه پس از تولد کودک استفاده می شود. هنگامی که تغییر شکل اصلاح شد، بریس ممکن است در شب برای چندین ماه دیگر استفاده شود تا از عود تغییر شکل جلوگیری شود.

این بریس یک درمان ایمن و موثر برای پاچنبری است. توجه به این نکته ضروری است که بریس فقط باید تحت نظر پزشک استفاده شود.

مزایای استفاده از بریس دنیس براون

درمان موثر پاچنبری: بریس دنیس براون یک درمان اثبات شده و موثر برای کلاب فوت است. نشان داده شده است که در اصلاح بدشکلی در بیش از 90٪ موارد موفق است.

درمان غیر تهاجمی: بریس دنیس براون یک درمان غیر تهاجمی است، به این معنی که نیازی به جراحی ندارد. این یک مزیت بزرگ است، زیرا خطرات مرتبط با جراحی مانند عفونت و جای زخم را از بین می برد.

پوشیدن راحت: بریس دنیس براون طوری طراحی شده است که پوشیدن آن راحت باشد. این محصول از مواد سبک وزن ساخته شده و متناسب با نیازهای فردی کودک قابل تنظیم است.

به رشد طبیعی اجازه می دهد: بریس دنیس براون به پای کودک اجازه می دهد تا به طور طبیعی رشد کند. این بدان معناست که کودک قادر خواهد بود بدون درد یا مشکل راه برود و بدود.

از عود مجدد جلوگیری می کند: بریس دنیس براون می تواند به جلوگیری از عود تغییر شکل کمک کند. این مهم است، زیرا پاچنبری در صورت عدم درمان مناسب می تواند عود کند.

به طور کلی، بریس دنیس براون یک درمان ایمن، موثر و راحت برای پاچنبری است. مزایای زیادی دارد، از جمله توانایی جلوگیری از عود تغییر شکل. اگر کودک شما دچار پاچنبری است، با پزشک خود در مورد اینکه آیا بریس دنیس براون برای او مناسب است یا خیر صحبت کنید.

متخصصان ما در مرکز ارتوپدی فنی رازی در غرب تهران ، انواع بریس و ارتز را برای درمان ناهنجاریهای اسکلتی طراحی و تهیه می کنند.

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ