جوراب های مخصوص قطع عضو

  1. خانه
  2. مقالات آموزشی
  3. جوراب های مخصوص قطع عضو
جوراب های مخصوص قطع عضو

جوراب های مخصوص قطع عضو را باید روی اندام باقیمانده (اندام باقیمانده) در کنار پوست بپوشید تا از آن محافظت کنید و همچنین با ایجاد بالشتک و کمک به جذب عرق، اندام مصنوعی (پروتز) را راحت تر کنید. 

قطع عضو (آمپوتاسیون) می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد از سوختگی های شدید تا تصادفات رانندگی و نوروپاتی محیطی در بیماران دیابتی و … بسیاری مشملات دیگر که پزشکان را مجاب به قطع عضو می کنند. پس از قطع عضو فرد نیازمند استفاده از پروتز (اندام مصنوعی) است.

انواع جوراب های مخصوص قطع عضو

جوراب‌های قطع عضو دارای طول‌های مختلفی هستند (اغلب با نوار رنگی در اطراف لبه بالایی مشخص می‌شوند). ضخامت نیز متفاوت است.

جوراب‌های حوله‌ای – این جوراب‌ها دارای توده‌ای نسبتاً ضخیم در داخل هستند.
جوراب های نخی – این جوراب ها نصف ضخامت جوراب های حوله ای هستند.
جوراب های نایلونی – این جوراب ها بسیار نازک هستند و بسیاری از افرادی که دچار قطع عضو هستند استفاده از آنها در کنار پوست را راحت می دانند. آنها اغلب روی آستر فوم نرم استفاده می شوند تا راحت تر در سوکت پلاستیکی لغزش کنند یا هنگام برداشتن اندام مصنوعی آستر را از سوکت بیرون بکشند.
جوراب‌های پشمی – این جوراب‌ها ضخیم‌ترین جوراب‌ها هستند و معمولاً توسط افرادی که دچار قطع عضو هستند و قبل از معرفی جوراب‌های حوله‌ای به خوبی با اندام مصنوعی خود ثابت شده‌اند، استفاده می‌شوند. آنها به ندرت در اختیار افرادی قرار می گیرند که به تازگی قطع عضو شده اند، اما هنوز هم می توان آنها را جایگزین آنهایی کرد که در حال حاضر استفاده می شوند.

یافتن تناسب صحیح برای استفاده از جوراب

تعداد و نوع جوراب های مخصوص قطع عضو که می پوشید به اندازه اندام باقی مانده شما در رابطه با سوکت بستگی دارد. هنگامی که برای اولین بار شروع به پوشیدن اندام مصنوعی خود می کنید، تعداد جوراب هایی که باید بپوشید ممکن است از روز به روز یا حتی در زمان های مختلف روز متفاوت باشد. این به این دلیل است که اندازه و شکل اندام باقیمانده شما تغییر می کند. اندام باقیمانده شما به دلایل مختلفی تغییر می کند، به عنوان مثال، در دوره های هوای گرم یا سرد یا اگر داروهایی مانند قرص آب مصرف می کنید.

اگر اندام باقیمانده شما متورم است و حفره‌تان سفت می‌شود، ممکن است مجبور شوید تعداد جوراب‌هایی را که می‌پوشید کاهش دهید یا به انواع نازک‌تر تغییر دهید. اگر اندام باقیمانده شما منقبض شود و سوکت شل شود، ممکن است مجبور شوید جوراب دیگری اضافه کنید یا آن را به جوراب ضخیم‌تر تغییر دهید تا به اندام مصنوعی راحت‌تر جا بیفتد.

پروتزیست و فیزیوتراپیست به شما نشان می دهد که چگونه بررسی کنید که چه تعداد و چه نوع جوراب باید بپوشید. اگر شک دارید یا اگر نیاز به پوشیدن بیش از 3 جوراب ضخیم (پشمی یا حوله ای) دارید، باید با پروتزیست خود مشورت کنید.

هنگامی که اولین اندام مصنوعی خود را دریافت کردید چند جوراب مناسب به شما داده می شود. مدت زمان ماندگاری آنها بستگی به نحوه شستشو و مراقبت از آنها دارد. اگر به جوراب‌های بیشتری نیاز دارید، می‌توانید در قرار بعدی خود درخواست بیشتری کنید.

جوراب‌های کوچک‌کننده اندام باقی‌مانده، جوراب‌های الاستیک قهوه‌ای هستند که زمانی که اندام مصنوعی خود را نمی‌پوشید، پوشیده می‌شوند. این جوراب ها به اندام باقی مانده کمک می کنند تا شکل خود را حفظ کرده و تورم را کاهش دهند. احتمالاً به زودی پس از قطع عضو، جوراب کوچک کننده برای شما تجویز شده است.

مراقبت از جوراب های مخصوص قطع عضو

برای اطمینان از اینکه جوراب های باقیمانده اندام شما راحت می مانند و کاری را که برای انجام آن طراحی شده اند انجام می دهند، باید از آنها مراقبت کنید.

توصیه های زیر را دنبال کنید:

  • هر روز از یک جوراب تمیز استفاده کنید
  • از ایجاد چین و چروک در جوراب خودداری کنید. چین و چروک می تواند پوست شما را زخم کند.
  • جوراب ها را خیلی محکم روی انتهای اندام باقیمانده خود نکشید زیرا می تواند شکل آن را تغییر دهد و باعث فشار بر اندام باقی مانده شما شود.
    جوراب های خود را لعنتی یا اصلاح نکنید، زیرا بخیه ممکن است باعث درد اندام باقی مانده شود. اگر جوراب‌ها سفت، ناخوشایند، نازک یا سوراخ شدند، باید آن‌ها را دور بیندازید و از جوراب‌های جدید استفاده کنید.
  • همه جوراب ها قابل شستشو با ماشین لباسشویی نیستند. دستورالعمل‌های شستشو همراه با جوراب‌های باقی‌مانده اندام است و باید این دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید تا آنها را در شرایط خوبی نگه دارید و ماندگاری آنها را حفظ کنید.
  • اگر جوراب های خود را با دست می شویید، از صابون و آب ولرم استفاده کنید. آنها باید به طور کامل در آب تمیز شسته شده و خشک شوند. آنها را فشار ندهید زیرا شکل آنها را تغییر می دهد.

 

کلمات مرتبط :

جوراب های مخصوص قطع عضو – جوراب قطع عضو – جوراب بعد از آمپوتاسیون اندام – ارتوپدی فنی خوب در تهران

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ