درمان اسکولیوز بدون جراحی

اسکولیوز یک اختلال عضلانی است که در آن ستون فقرات به طور غیر طبیعی به سمت چپ یا راست به شکل “C” یا “S” منحنی می شود. این با اشعه ایکس تشخیص داده می شود و هر انحنای بیش از 10 درجه به عنوان اسکولیوز در نظر گرفته می شود. تقریباً 80٪ موارد اسکولیوز ایدیوپاتیک هستند، به این معنی که پزشکان نمی دانند چه چیزی باعث انحنا شده است.

شایع‌ترین نوع اسکولیوز به نام اسکولیوز ایدیوپاتیک نوجوانان شناخته می‌شود که در نوجوانان فعال، سالم و نوجوانان، گاهی اوقات پسران، اما بیشتر در دختران ظاهر می‌شود. اسکولیوز چیزی بیش از خم شدن ستون فقرات است، این یک تغییر شکل سه بعدی استخوان های پشت با پیچ خوردگی و چرخش ستون فقرات است.

خوشبختانه اکثر کودکان مبتلا به اسکولیوز برای اصلاح این وضعیت نیازی به جراحی ندارند. در واقع اکثر موارد اسکولیوز نیازی به درمان ندارند و به سادگی در طول رشد مشاهده می شوند. در صورت لزوم، چند گزینه غیرعملی وجود دارد که می‌توان از آنها برای جلوگیری از بدتر شدن انحنا با رشد بچه‌ها یا در برخی موارد، بهبود انحنا استفاده کرد.

درمان اسکولیوز بدون جراحی

به عنوان اولین قدم در درمان اسکولیوز، پزشک شما باید یک معاینه فیزیکی کامل انجام دهد. کودک شما احتمالاً نیاز به عکسبرداری با اشعه ایکس یا سایر آزمایشات تصویربرداری دارد تا به پزشکان در ارزیابی وضعیت ستون فقرات، تعیین میزان انحنا و ترسیم یک برنامه درمانی کمک کند.

درمان مناسب به بزرگی انحنا، محل انحنا در ستون فقرات و مرحله رشد کودک در استخوان‌هایش بستگی دارد.

درمان های غیرجراحی اسکولیوز شامل مشاهده، فیزیوتراپی، روش شروت، بریسینگ و دستکاری و گچ گرفتن ستون فقرات می باشد.

روش های درمان اسکولیوز بدون جراحی

مشاهده اسکولیوز
اگر کودک شما فقط انحنای خفیف ستون فقرات دارد – کمتر از 20 درجه – معمولاً نیازی به درمان فوری نیست. بسته به اندازه انحنا، پزشک ممکن است به طور منظم ستون فقرات کودک را تا زمانی که رشد کودک متوقف شود (در حدود اواخر بلوغ) بررسی کند تا مطمئن شود که منحنی پیشرفت نمی کند و سایر مشکلات سلامتی ایجاد نمی شود. اگر انحنای کودک شما بیش از 20 درجه پیشرفت کند، پزشک ممکن است درمان‌های بیشتری را برای جلوگیری از بدتر شدن انحنا در حین رشد توصیه کند.

فیزیوتراپی برای اسکولیوز
اگر کودک شما به دلیل انحنای ستون فقرات درد دارد، فیزیوتراپی می تواند کمک کند. فیزیوتراپیست ها برای تقویت عضلات پشت و پای کودک، افزایش انعطاف پذیری و جلوگیری از آسیب کار می کنند. درمانگر ممکن است از تکنیک‌های انعطاف‌پذیری عمومی استفاده کند، روی هسته کودک تمرکز کند یا درمان دستی را امتحان کند، که در آن دست‌های درمانگر حرکات بیمار را هدایت و دوباره آموزش می‌دهند. اگرچه فیزیوتراپی انحنا را اصلاح نمی کند، اما می تواند ناراحتی کودک شما را کاهش دهد.

روش شروت برای اسکولیوز
برای کودکانی که انواع خاصی از انحنای ستون فقرات دارند، ممکن است یک نوع فیزیوتراپی تخصصی به نام روش شروت در نظر بگیرید. روش شروت تنها شکل درمانی است که برای بهبود انحنا نشان داده شده است. با روش شروت، یک درمانگر آموزش دیده به خصوص نحوه انجام یک سری تمرینات تنفسی، کششی و تقویتی را برای کودک در نظر می گیرد.

تمرینات Schroth برای رفع نیازهای درمانی هر کودک سفارشی شده است. به عنوان مثال، ممکن است کودک دارای برجستگی دنده ها و نواحی صاف تر در سرتاسر کمر باشد زیرا اسکولیوز باعث چرخش ستون فقرات و دنده ها شده است. تمرینات شروت می تواند با تقویت ماهیچه هایی که از وضعیت بدن کودک حمایت می کنند و هم ترازی را بهبود می بخشد، این مسائل را درمان کند.

روش شروت Schroth به ویژه در زمانی که کودک شما هنوز در حال رشد است موثر است. همچنین می توان آن را همراه با بریس یا جراحی استفاده کرد. درمان شروت مستلزم تعهد و مشارکت زیاد بیمار است و ممکن است برای همه بیماران مناسب نباشد. پزشک شما در تعیین اینکه آیا این یک گزینه درمانی ممکن است کمک خواهد کرد.

بریس برای اسکولیوز
اگر انحنای ستون فقرات کودک شما بیشتر از 20 درجه باشد، پزشک ممکن است یک بریس سفارشی را پیشنهاد کند. این معمولاً برای بیمارانی با انحنای بیشتر از 30-25 درجه با رشد اسکلتی قابل توجهی تجویز می شود. یک متخصص ارتز و پروتز بریس را می سازد و از نزدیک با پزشک شما برای اطمینان از تناسب و راحتی مناسب کار می کند. 

برای مؤثر بودن، کودک معمولاً باید حداقل 18 ساعت در روز از بریس استفاده کند. همه کاندیدای مناسبی برای بریس نیستند – این به نوع اسکولیوز و میزان انحنای ستون فقرات کودک شما بستگی دارد. پزشک شما بهترین گزینه را برای کودک شما توضیح خواهد داد.

گچ گرفتن برای اسکولیوز
این روش یکی از روشهای درمان اسکولیوز بدون جراحی است. برای نوزادان و کودکان نوپا که انحنای شدید آنها تشخیص داده می شود (به نام اسکولیوز نوزادی یا زودرس)، پزشک ممکن است درمانی به نام گچ گرفتن را پیشنهاد کند. شامل گچ گیری در اطراف پشت و سینه کودک توسط پزشک با استفاده از تکنیک خاصی است که برای اصلاح بدشکلی ستون فقرات در طول زمان طراحی شده است. این معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و گچ هر 2 تا 3 ماه یکبار در حالی که کودک رشد می کند تعویض می شود. این روش ممکن است نیاز به چندین تغییر گچ گیری در طول درمان داشته باشد، اما به طور بالقوه به پزشک اجازه می دهد تا انحنا را بدون هیچ برشی به طور کامل درمان کند. برای برخی از کودکان، یک بریس یا درمان جراحی نیز ممکن است در آینده مورد نیاز باشد.

چه درجه ای از اسکولیوز نیاز به جراحی دارد؟
خوشبختانه اکثر موارد اسکولیوز نیازی به درمان ندارند و تعداد بسیار کمی نیاز به درمان جراحی دارند. اگر انحنای ستون فقرات کودک شما به بیش از 40 تا 50 درجه افزایش یابد، بسته به موقعیت مکانی، یا اگر انحنای ستون فقرات کودک شما به سرعت در حال پیشرفت است، ممکن است پزشک جراحی را توصیه کند.

 

مقالات مرتبط :

اسکولیوز

بریس چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ