درمان خار پاشنه پا

خار پاشنه یک رشد استخوانی در قسمت زیرین استخوان پاشنه پا است. علت اصلی خار پا در پاشنه یک بیماری شایع به نام “فاسئیت پلانتار” است. این کلمه لاتین برای التهاب فاسیای کف پا است. این تاندون قوس پا را تشکیل می دهد که از پاشنه پا شروع می شود و به سمت توپ پا می رود. فاشئیت کف پا یک بیماری پایدار و دردناک است. جالب اینجاست که در برخی افراد، خار پاشنه در پشت پاشنه برای مدت طولانی وجود دارد، اما سال‌ها دردی احساس نمی‌شود تا اینکه یک روز درد ناگهانی رخ می دهد.

علائم خار پاشنه پا

خار پاشنه با درد شدید زیر پاشنه پا هنگام برخاستن از رختخواب در صبح یا بیدار شدن پس از مدتی نشستن مشخص می شود. مدتی قدم زدن در اطراف اغلب به کاهش درد کمک می کند و آن را به یک درد مبهم تبدیل می کند. با این حال، ورزش، دویدن یا پیاده روی طولانی مدت این وضعیت را بدتر می کند. در برخی موارد تورم در اطراف خار پا روی پاشنه ممکن است وجود داشته باشد.

درمان خار پاشنه پا معمولا شامل ترکیبی از روش های درمانی است که در ادامه این مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد.

علل اصلی چیست؟

علت اصلی خار پاشنه، فشار بیش از حد بر روی فاسیای کف پا در یک دوره زمانی طولانی و در نتیجه عوامل مختلف است. این عوامل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • راه رفتن نادرست
  • اضافه وزن داشتن
  • افزایش سن
  • فعالیت هایی که مستلزم ایستادن زیاد روی زمین های سخت است
  • کفش های نامناسب یا بد پوشیده شده اند
  • دویدن یا دویدن روی سطوح سخت
  • معمولاً ترکیبی از هر یک از این عوامل است که باعث ایجاد خار پاشنه می شود.

همه افراد ممکن است تحت تاثیر درد خار پاشنه قرار بگیرند. با این حال، گروه های خاصی از مردم خطر افزایش یافته است. به عنوان مثال، پلانتار فاشئیت یک آسیب رایج در دویدن است. افرادی که زیاد راه می‌روند بیشتر در معرض خار پاشنه هستند یا افرادی که گلف بازی می‌کنند یا تنیس بازی می‌کنند. افراد دارای اضافه وزن نیز بیشتر در معرض خطر خار استخوان پاشنه هستند زیرا پاهای ما برای تحمل وزن اضافی طراحی نشده اند. در نتیجه رباط‌های زیر پا تحت فشار دائمی قرار می‌گیرند که به ناچار مشکلات پا را به همراه خواهد داشت.

اگر در شغلی هستید که نیاز به ایستادن طولانی مدت دارد، احتمال ابتلا به خار پاشنه در شما بیشتر است.

درمان خار پاشنه پا

در مورد درمان خار پاشنه، استراحت از همه مهمتر است. برای شروع باید از ورزش های فعال، دویدن، پیاده روی های طولانی و غیره اجتناب کرد. اگر در شغلی هستید که نیاز به ایستادن زیاد دارد، چند روز مرخصی بگیرید. استراحت (یا کاهش فعالیت) برای اجازه دادن به تشدید التهاب ضروری است و در نتیجه باعث تسکین درد خار پاشنه می شود.

علاوه بر این، می توانید از کیسه های یخ (که به مدت 5 تا 10 دقیقه روی پاشنه پا قرار می گیرند) برای خنک کردن ناحیه ملتهب استفاده کنید. شما ممکن است از داروهای ضد التهابی استفاده کنید یا از یک ضد التهاب موضعی (به عنوان مثال یک کرم) برای کمک به کاهش التهاب استفاده کنید. علاوه بر این، چند ورزش ساده وجود دارد که باید روزانه انجام شود تا به تسکین درد خار پاشنه پا کمک کند.

استفاده از ارتز برای درمان خار پاشنه

اقدامات فوق فقط باعث تسکین موقت می شود. خار پاشنه روی پاشنه را نیز می توان با پوشیدن کفی های ارتوتیک در داخل کفش درمان کرد. ارتزها برای اصلاح راه رفتن نادرست، به ویژه پروناسیون بیش از حد (غلت زدن پا و فرو ریختن قوس ها) طراحی شده اند.

ارتزهای فوتولوژیک از این نظر بسیار موثر هستند که دستگاه پا را در موقعیت طبیعی خود اصلاح می کند. با حمایت مناسب از قوس ها و جلوگیری از غلتش بیش از حد پا، فاسیای کف پا در مقایسه با پای بدون تکیه گاه تحت فشار و استرس بسیار کمتری قرار می گیرد. فشار کمتر بر روی رباط به معنای دور شدن کمتر از استخوان پاشنه است که باعث می شود التهاب سریعتر بهبود یابد. علاوه بر درمان خار ارتز، اکثر متخصصین پا و فیزیوتراپیست ها مجموعه ای از تمرینات را برای کمک به بلندتر و انعطاف پذیرتر شدن رباط های پا و ساق توصیه می کنند. این به نوبه خود به کاهش فشار روی فاسیای کف پا کمک می کند.

 

کلمات مرتبط :

ارتز برای خار پاشنه – درمان خار پاشنه پا – کفی طبی برای خار پاشنه پا – کفش طبی برای خار پاشنه – ارتوپدی فنی در تهران – مرکز ارتوپدی فنی در غرب تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ