درمان غیرجراحی زانوی ضربدری

 1. خانه
 2. مقالات آموزشی
 3. درمان غیرجراحی زانوی ضربدری
درمان غیرجراحی زانوی ضربدری

درمان غیرجراحی زانوی ضربدری درمان ارجح این ناهنجاری شایع پاها است که با چرخش و نزدیک شدن زانوها به هم در حالی که مچ پاها از هم فاصله دارند مشخص می شود.

زانوی ضردری در کودکان خردسال شایع است و معمولاً با رشد آنها خود را اصلاح می کند. 75 درصد از کودکان 3 تا 5 ساله دارای زانوهای ضربدری هستند که در حدود 99 درصد از این موارد، ژنو والگوم تا زمانی که کودکان مبتلا به 7 یا 8 سالگی می رسند، خود را اصلاح می کند.

این ناهنجاری قابل پیشگیری نیست، اما می توان اثرات آن را به حداقل رساند. استفاده از بریس ، فیزیوتراپی و ورزش اغلب جایگزین موفقی برای جراحی هستند و در درمان غیرجراحی زانوی ضربدری نقش اساسی دارند.

زانوی ضربدری همچنین می تواند در مراحل بعدی زندگی از موارد زیر ایجاد شود:

 • آسیب یا عفونت در زانو یا پا
 • ناهنجاری استخوان ناشی از راشیتیسم، بیماری ناشی از کمبود ویتامین D و کلسیم
 • چاقی، که فشار بیشتری بر زانوهای شما وارد می کند
 • آرتریت در زانو

عوارض زانوی ضربدری

 • سفتی مفاصل زانو
 • زانو درد
 • راه رفتن همراه با لنگیدن
 • رباط ها و عضلات تحت فشار نیز می توانند موجب درد در لگن، مچ پا یا پا شوند. اگر فقط یک زانو خارج از خط باشد، راه رفتن شما ممکن است نامتعادل باشد.

درمان غیرجراحی زانوی ضربدری

درمان این ناهنجاری شایع اسکلتی بسته به شدت علائم ، عوامل دخیل در آن و همچنین سن فرد دارد.

در صورتی که راشیتیسم و کمبودهای تغذیه ای در بروز آن نقش داشته باشد پزشک مکمل های مخصوص را تجویز می کند.

تجویز بریس و زانوبند برای زانوی ضربدری یکی از موثرترین روشهای درمان غیرجراحی زانوی ضربدری است که برای تهیه آن می توانید به ارتوپد فنی رازی در غرب تهران مراجعه بفرمایید.

استفاده از کفی طبی کفش نیز در مواردی که زانوی ضربدری موجب تفوت طول پاها شده است بسیار موثر است و به تسکین درد پا و راه رفتن راحت تر فرد کمک زیادی می کند.

از آن جایی که اضافه وزن نیز فشار زیادی به زانوها وارد می کند و می تواند باعث تشدید علائم شود، کاهش وزن نیز یک اقدام موثر است.

فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی نیز بخش دیگری از درمان غیرجراحی زانوی ضربدری هستند که در سنین رشد می توانند موفقیت آمیز باشند. تمرینات ورزشی و حرکات اصلاحی می تواند به تنظیم مجدد و تثبیت زانوهای آنها کمک کند. فیزیوتراپیست تمریناتی را برای تقویت عضلات ساق، لگن و ران شما پیشنهاد دهد. 

جراحی برای زانوی ضربدری

در صورتی که اقدامات درمان غیرجراحی زانوی ضربدری موثر واقع نشوند و دفورمیتی شدید است، پزشک ارتوپد ممکن است جراحی را توصیه کند.

در افراد جوان، یک صفحه فلزی کوچک که در زانوی آنها قرار می گیرد می تواند به رشد استخوان در آینده کمک کند. زمانی که رشد استخوان اصلاح شد، صفحه برداشته می شود.

در افراد بزرگسال جراحی به روش استئوتومی انجام می گیرد. در این جراحی از صفحات فلزی دائمی برای هم تراز نگه داشتن استخوان ها استفاده می شود. این می تواند استخوان های پای شما را تنظیم کند و زانوهای شما را مجدداً تنظیم کند.

جراحی تعویض مفصل زانو نیز در افراد سالم یک گزینه درمانی است.

 

کلمات مرتبط :

درمان غیرجراحی زانوی ضربدری – درمان زانو ضربدری – درمان پای ضربدری – بریس برای زانوی ضربدری – قیمت بریس زانو – قیمت زانوبند طبی – ارتوپدی فنی در غرب تهران

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ