زانوی ضربدری یکی از شایع ترین ناهنجاری های زانو ها است که با چسبیدن زانوها به هم در حالی که مچ پاها از هم فاصله دارند مشخص می شود.

این به این دلیل است که زانوهای ان افراد تا این حد به سمت داخل خم شده است.

این عارضه در کودکان خردسال شایع است و معمولاً با رشد آنها خودبخود اصلاح می شود ولی در صورتی که پس از ۵ سالگی نیز زانوها بشکل ضربدری باقی مانده باشند مشورت با ارتوپد کودکان ضروری است.

این عارضه قابل پیشگیری نیست ، اما می توان آثار آن را به حداقل رساند. استفاده از بریس ، فیزیوتراپی و ورزش اغلب جایگزین موفقی برای جراحی هستند.

زانودرد مزمن ، افزایش خطر ابتلا به آرتروز زانو و سایر آسیب های زانو از مهم ترین عوارضی هستند که عدم درمان زانوی ضربدری می تواند در پی داشته باشد.

رباط ها و عضلات تحت فشار نیز می توانند باعث درد در ناحیه لگن ، مچ پا یا پا شوند. اگر فقط یک زانو از خط خارج شده باشد ، می تواند منحر به بروز مشکل در حفظ تعادل حین راه رفتن نیز بشود.

دلایل و عوامل خطر

  • ناهنجاری استخوانی ناشی از راشیتیسم ، بیماری ناشی از کمبود ویتامین D و کلسیم
  • سایر بیماریهای استخوانی
  • چاقی ، که فشار بیشتری به زانو وارد می کند
  • آرتریت مفصل زانو

درمان زانوی ضربدری

همانطور که گفته شد این ناهنجاری در بسیاری از کودکان نوپا دیده می شود و معمولا تا حدود ۵ سالگی برطرف می شود ولی در صورت عدم اصلاح شکل زانوها تا این سن اقدامات درمانی ضروری بنظر می رسد.

در صورتی که مشکلاتی همچون راشیتیسم منجر به این ناهنجاری شده باشند ، پزشک احتمالاً مکمل های ویتامین D و کلسیم را تجویز می کند.

چاقی می تواند فشار بیشتری بر زانوها وارد کند و ژنوالگوم را بدتر کند. کاهش وزن در صورت اضافه وزن توصیه می شود.

استفاده از بریس های مخصوص زانوی ضربدری یکی از اقدامات موثر در درمان این ناهنجاری در کودکان در حال رشد است ، برای تهیه انواع بریس می توانید به کلینیک ارتوپدی فنی رازی در غرب تهران مراجعه بفرمایید.

کفی و کفش طبی نیز در برخی مبتلایان به این ناهنجاری می تواند فشاری که بر کف پاها وارد می شود را بطور یکنواخت توزیع کند و از شدت عوارض بکاهد.

ورزش و حرکات اصلاحی برای اکثر افراد مبتلا به ژن والگوم ، می تواند به تنظیم مجدد و تثبیت زانو کمک کند. پزشک یا فیزیوتراپیست شما می تواند راه رفتن شما را ارزیابی کرده و تمریناتی را برای تقویت ماهیچه های ساق پا ، ران و ران پیشنهاد کند. کشش های خاص نیز ممکن است در تسکین علائم مفید باشد.

جراحی آخرین گزینه درمان زانوی ضربدری و در شرایطی که شدت ناهنجاری و انحراف بسیار زیاد باشد و روش های غیرجراحی نتوانند از شدت ناهنجاری کم کنند ، انجام می گیرد.

 

کلمات مرتبط :

ارتوپدی فنی در غرب تهران – مرکز ارتوپدی فنی در تهرانسر – بریس زانو – ارتز زانو – ارتوپد فنی در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ