زانوی پرانتزی Genu varum یکی از ناهنجاری های شایع پاها است که با وجود فاصله بین زانوها در حالی که مچ پاها به هم چسبیده اند مشخص می شود.

در این ناهنجاری معمولاً زاویه داخلی هر دو استخوان اندام تحتانی (استخوان ران و درشت نی) درگیر است.

زانوی پرانتزی در بسیاری از کودکان نوپا دیده می شود و اغلب بطور خودبخود بهبود پیدا می کند ولی در صورتی که در سنین بالای ۴ سال نیز پهای کودک پرانتزی باقی مانده و حتی تشدید شود مشورت با جراح ارتوپد کودکان ضروری است.

دلایل زانوی پرانتزی

راشیتیسم یا نرمی استخوان یکی از دلایل پرانتزی شدن زانوها است ، این عارضه به دلیل کمبود ویتامین دی و کلسیم رخ می دهد و سبب ضعف و خمیدگی استحوان ها می شود. بیماری راشیتیسم ناشی از عادات سبک زندگی ناسالم است زیرا قرار گرفتن کم در معرض نور خورشید که منبع اصلی ویتامین D است ، دریافت ناکافی کلسیم از طریق رژیم غذایی یکی دیگر از عوامل مثر است. همچنین راشیتیسم ممکن است علل ژنتیکی داشته باشد که گاهی اوقات راشیتیسم مقاوم به درمان نامیده می شود.

مشکلات اسکلتی ، عفونت و تومورها نیز می توانند بر رشد ساق پا تأثیر بگذارند ، گاهی اوقات باعث ایجاد یک طرفه کمان پا می شود. 

شکستگی های ساق پا که به درستی جوش نخورده اند.

زود راه افتادن کودک نیز در حالی که استخوان ها هنوز کاملا استحکام کافی پیدا نکرده اند نیز می تواند سبب پرانتزی شدن زانوها شود.

بیماری بلانت نوعی تغییر شکل در پاها است که بیشتر از زانو تا مچ پا اتفاق می افتد. استخوان آسیب دیده به داخل یا خارج خم می شود و ریسک پرانتزی شدن زانوها را افزایش می دهد.

روش های درمان

هیچ درمانی برای کودکان زیر ۴ سال نیاز نیست زیرا این یک نوع آناتومیکی طبیعی در کودکان خردسال است. درمان زمانی تجویز می شود که بیش از 3 سال و نیم ادامه یابد. در صورت بروز یک طرفه یا بدتر شدن پیشرونده انحنا ، هنگام بروز راشیتیسم ، مهمترین کار درمان بیماری زمینه ای است.

درمان زانوی پرانتزی بسته به شدت ناهنجاری با روش های مختلفی انجام می شود.

استفاده از بریس مخصوص زانوی پرانتزی یکی از روش های موثر در اصلاح این ناهنجاری است که برای تهیه آن می توانید به کلینیک ارتوپد فنی رازی در غرب تهران مراجعه بفرمایید.

برخی از ناهنجاری ها خود به خود اصلاح نمی شوند و به مداخله جراحی نیاز دارند ، به ویژه اگر شدید باشند و باعث مشکلات راه رفتن شوند. روش اصلی جراحی که برای درمان genu varum ناشی از راشیتیسم استفاده می شود جراحی رشد هدایت شده است که به آن جراحی تعدیل رشد نیز می گویند می باشد.

 

کلمات مرتبط :

درمان زانو پرانتزی – درمان پای پرانتزی – درمان پای ضربدری – متخصص ارتوپد فنی – کلینیک ارتوپدی فنی در غرب تهران – ارتوپد فنی در تهرانسر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ