میخچه چیست؟

میخچه ها نواحی کوچک و ضخیم پوست روی پاهای شما هستند که مرکز مشخص و سختی دارند. میخچه می تواند بسیار دردناک باشد. اگر آنها را درمان نکنید، می توانند به سایر مشکلات پا نیز منجر شوند. به عنوان مثال، اگر دیابت دارید، این ضایعات کوچک می توانند مشکلات قابل توجهی ایجاد کنند، به خصوص اگر خودتان سعی کنید آنها را درمان کنید.

هم میخچه و هم پینه قسمت هایی از پوست ضخیم روی پاهای شما هستند. آنها در پاسخ به اصطکاک یا فشار به عنوان راهی برای محافظت از پای شما ایجاد می شوند. به عنوان مثال، اگر با پای برهنه راه می روید، ممکن است پینه یا میخچه ایجاد شود.

بیشتر پینه ها در نواحی استخوانی پا که وزن را تحمل می کنند تشکیل می شوند. آنها معمولا بزرگتر و نامنظم تر از میخچه ها هستند که کوچک و گرد هستند. پینه ها اغلب دردناک نیستند. در واقع، آنها ممکن است از پای شما در برابر احساس درد محافظت کنند.

در مقابل، میخچه ها معمولا در نواحی گوشتی پای شما رشد می کنند که وزن را تحمل نمی کنند. برخلاف پینه، میخچه می تواند باعث درد شود. میخچه ها اغلب دارای یک مرکز سخت هستند که با پوست تحریک شده یا ملتهب احاطه شده است.

انواع میخچه چیست؟

  • میخچه های سخت – معمولا در بالای انگشتان پا
  • میخچه های نرم – نرم تر یا لاستیکی و بین انگشتان پا

دلایل ایجاد میخچه

میخچه‌ ها معمولاً در پاسخ به شرایطی که روی پاهای شما اصطکاک ایجاد می‌کنند، مانند پوشیدن کفش‌ های تنگ یا کفش‌های پاشنه بلند، نپوشیدن جوراب، یا پوشیدن کفش یا جوراب‌ هایی که مناسب نیستند، ایجاد می‌شوند. با این حال، کفش تنها علت نیست.

افراد مبتلا به میخچه اغلب مشکلات دیگری در پا دارند. این مشکلات باعث افزایش اصطکاک در انگشتان پا و پا می شود و منجر به میخچه می شود. شرایط رایجی که باعث ایجاد میخچه می شوند عبارتند از:

  • انگشت چکشی
  • پینه پا
  • ناهنجاری های پا
  • صدمات

میخچه ها نه تنها ناخوشایند هستند، بلکه هنگام فشار دادن می توانند بسیار حساس یا دردناک باشند. همچنین ممکن است هنگامی که مشکلات سلامتی خاصی دارید، نگرانی قابل توجهی باشند.

روشهای درمان

متخصصان توصیه می‌کند در صورت ابتلا به میخچه، به خصوص اگر شرایطی دارید که بر توانایی شما برای بهبودی تأثیر می‌گذارد، به فکر درمان باشید، مانند گردش خون ضعیف یا دیابت. بدون درمان، میخچه‌ ها می‌توانند بزرگ‌ تر شوند یا عفونی شوند و حتی ناراحت‌ کننده‌ تر شوند.

درمان میخچه معمولا آسان است. متخصصان معمولاً با راهنمایی شما در مورد چگونگی کاهش اصطکاک یا فشار در ناحیه آسیب دیده شروع می کند. این می تواند شامل کفی و کفش طبی، افزودن ارتزهای سفارشی یا استفاده از پد مخصوص باشد میخچه ها بهبود پیدا کنند.

هنگامی که میخچه های دردناک ادامه پیدا می کنند، پزشک ممکن است اقدام به برداشتن آن ها بکند.

متخصصان ما در مرکز ارتوپدی فنی رازی در غرب تهران انواع ارتز سفارشی ، کفی طبی و کفش طبی را برای درمان میخچه ارائه می دهند.

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ