پای دیابتیک به مشکلات مرتبط با پا در مبتلایان به دیابت گفته می شود.

اگر دیابت دارید ، داشتن بیش از حد گلوکز (معروف به قند) در خون به مدت طولانی می تواند عوارض جدی از جمله مشکلات پا را ایجاد کند.

مشکلات پا در هر فردی می تواند رخ دهد ، اما برای افراد مبتلا به دیابت ، این مشکلات رایج پا می تواند منجر به عفونت و عوارض جدی مانند قطع عضو شود.

مشکلات پای دیابتیک

  • نوروپاتی دیابتی. دیابت کنترل نشده می تواند به اعصاب شما آسیب برساند. اگر اعصاب پاها و پاها آسیب دیده باشد ، ممکن است در آنجا گرما ، سرما یا درد احساس نکنید. این عدم احساس “نوروپاتی دیابتی حسی” نامیده می شود. اگر به دلیل نوروپاتی بریدگی یا زخم روی پا احساس نمی کنید ، بریدگی بدتر می شود و عفونی می شود. ماهیچه های پای شما ممکن است به درستی کار نکنند زیرا اعصاب عضلات آسیب دیده است. این می تواند باعث شود که پای شما به درستی تراز نشود و فشار زیادی روی یک قسمت از پا ایجاد کند.
  • بیماری عروق محیطی. دیابت همچنین بر جریان خون تأثیر می گذارد. بدون جریان خوب خون ، بهبود زخم یا بریدگی بیشتر طول می کشد. جریان خون ضعیف در بازوها و پاها “بیماری عروق محیطی” نامیده می شود. اگر عفونت دارید که به دلیل جریان خون ضعیف بهبود نمی یابد ، در معرض ابتلا به زخم یا گانگرن (مرگ بافت به دلیل کمبود خون) هستید.
  • عفونت قارچی . باعث خارش ، قرمزی و ترک می شود. میکروب ها می توانند از شکاف های پوست شما وارد شده و باعث عفونت شوند. داروهایی که قارچ را از بین می برند برای درمان این مشکلات تجویز می شوند.
  • عفونت قارچی ناخن نیز یکی از مشکلات پای دیابتیک است. ناخن های آلوده به قارچ ممکن است تغییر رنگ دهند (قهوه ای مایل به زرد یا مات) ، ضخیم و شکننده شده و از بقیه ناخن جدا شوند. در برخی موارد ، ناخن شما ممکن است خرد شود. محیط تیره ، مرطوب و گرم کفش می تواند به رشد قارچ کمک کند. آسیب به ناخن شما همچنین می تواند منجر به عفونت قارچی شود. درمان عفونت های قارچی ناخن سخت است. داروهایی که روی ناخن اعمال می شود در دسترس است ، اما تنها به تعداد کمی از مشکلات قارچی ناخن کمک می کند. ممکن است به داروهای تجویزی خوراکی  نیاز داشته باشید. همچنین ممکن است پزشک ناخن آسیب دیده را برداشته باشد.
  • پینه نوعی جمع شدن پوست سخت است که معمولاً در قسمت پایینی پا قرار دارد. پینه ها در اثر توزیع ناهموار وزن ایجاد می شوند. پینه همچنین می تواند به دلیل کفش مناسب و یا به دلیل مشکل پوستی ایجاد شود. طبیعی است که مقداری پینه روی پای خود داشته باشید ، بنابراین پزشک تصمیم می گیرد که آیا پینه شما مشکل ایجاد می کند یا خیر. اگر پینه دارید ، به درستی از آن مراقبت کنید. بعد از حمام یا دوش ، از سنگ پا استفاده کنید تا بافت جمع شده را به آرامی بردارید. در کفش های خود از پد و کفی طبی که توسط متخصص ارتوپدی فنی ساخته می شود استفاده کنید. داروها می توانند پینه ها را نرم کنند. سعی نکنید پینه را بریده یا با یک جسم تیز بردارید.
  • تاول ها. زمانی که کفش شما یک نقطه را روی پای شما بمالد ، تاول ایجاد می شود. پوشیدن کفش های مناسب و مناسب و یا پوشیدن کفش بدون جوراب می تواند باعث ایجاد تاول شود که می تواند عفونی شود. هنگام درمان تاول ها ، مهم است که آنها را “پاپ” نکنید. پوستی که تاول را می پوشاند به محافظت از آن در برابر عفونت کمک می کند. از کرم ضد باکتری و باندهای تمیز و نرم برای محافظت از پوست و جلوگیری از عفونت استفاده کنید.
  • انگشت چکشی . انگشتی است که به دلیل ضعیف شدن ماهیچه خم می شود. ضعیف شدن ماهیچه باعث کوتاه شدن تاندون های انگشتان پا می شود و باعث می شود انگشت زیر پای شما پیچ خورده باشد. چکش می تواند در خانواده ها اجرا شود. همچنین می تواند ناشی از کفش های خیلی کوتاه باشد. انگشت چمشی می تواند مشکلاتی در راه رفتن ایجاد کند و منجر به تاول ، پینه و زخم شود. آتل و کفش اصلاحی می تواند آنها را درمان کند. در موارد شدید ، ممکن است برای صاف کردن انگشتان پا به جراحی نیاز داشته باشید.

 

کلمات مرتبط :

ارتوپدی فنی در تهرانسر – ارتوپدی فنی در جنوب غربی تهران – مرکز ارتوپدی فنی در غرب تهران – پای دیابتیک

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ