پروتز یا اندام مصنوعی جایگزین قسمتی یا تمام اندام از دست رفته فرد می شود و توسط متخصصان ارتوپدی فنی طراحی و ساخته می شود.

اختلال عروق خونی (مانند تصلب شریان یا آسیب ناشی از دیابت)، سرطان، آسیب های ناگهانی مانند تصادفات رانندگی و نقص عضو مادرزادی از مهم ترین عواملی هستند که نیاز به استفاده از اندام مصنوعی را ایجاد می کنند.

استفاده از اندام مصنوعی بخش مهمی از پروسه توانبخشی پس از قطع عضو و کمک به بازیابی تحرک به بیماران هستند. 

پروتز ها در انواع زیبایی و کاربردی توسط متخصصان ارتوپدی فنی ساخته می شوند ، پروتزهای زیبایی مانند پروتز چشم ، گوش و … و انواع کاربردی شامل دست و پای مصنوعی که جایگزین اندام از دست رفته می شوند.

انواع اندام مصنوعی علاوه بر ایجاد ظاهر طبیعی در اندام به بهبود عملکرد نیز کمک کرده و به فرد کمک می کنند تا با کمترین مشکل به انجام فعالیت های خود بپردازد.

برای ساخت اندام های مصنوعی از یک ماده قوی و مقاوم اما سبک وزن مانند فیبر کربن استفاده شده که روی آن با فوم پوشانده می شود.

شرایط سنی فرد، وزن و میزان تحرک و سطح قطع عضو در نوع پروتزی که تولید می شود نقش اساسی دارد.

مدت زمانی که از قطع عضو گذشته است نیز در ساخت اندام مصنوعی موثر است ، به دلیل اینکه پس از قطع عضو، حجم اندام باقی مانده تغییر پیدا کرده و فرد نیازمند اندام مصنوعی در سایز های مختلف است و پس از مدتی که حجم اندام تغییر قابل ملاحظه ای پیدا نکرد اندام مصنوعی دائمی توسط متخصص ارتوپد فنی طراحی و ساخته می شود.

بالاترین قسمت پروتز بشکل یک کاسه بوده و به آن سوکت گفته می شود و پایینترین قسمت باقیمانده اندام (که به آن استامپ Stump گفته می شود) در آن فرو میرود تا بدین وسیله اندام مصنوعی به بدن متصل شود.

استفاده از اندام مصنوعی برای بهبود در وضعیت ظاهری ، افزایش و بهبود عملکرد در بخش هایی که دچار نقص عضو و یا از دست دادن اندام شده است مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از اندام مصنوعی تاثیر بسیار زیادی در بازگشت به روال عادی زندگی دارد، با پیشرفت تکنولوژی پروتزها با کیفیت بالا تولید شده که در حد بسیار زیادی کارایی دارند و بسیار طبیعی به نظر می آیند به همین دلیل سبب ایجاد ظاهری متناسب خواهد شد که می تواند اعتماد بنفس از دست رفته فرد در نتیحه نقص عضو را به وی بازگرداند.

 

کلمات مرتبط :

اندام مصنوعی – قیمت اندام مصنوعی – هزینه ساخت پروتز سیلیکونی – متخصص ارتوپد فنی – مرکز ارتوپد فنی در غرب تهران – ارتوپد فنی در تهرانسر 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ